Kodeks cywilny stanowi, że rozrządzić majątkiem na wypadek śmierci można tylko przez testament. Ustawa Prawo bankowe umożliwia jednak rozdysponowanie środkami na rachunku bankowym również w inny sposób. Posiadacz rachunku bankowego może polecić bankowi dokonanie po jego śmierci wypłaty z rachunku wskazanym osobom: małżonkowi, wstępnym, zstępnym lub rodzeństwu określonej kwoty pieniężnej.
Kodeks cywilny stanowi, że rozrządzić majątkiem na wypadek śmierci można tylko przez testament. Ustawa Prawo bankowe umożliwia jednak rozdysponowanie środkami na rachunku bankowym również w inny sposób. Posiadacz rachunku bankowego może polecić bankowi dokonanie po jego śmierci wypłaty z rachunku wskazanym osobom: małżonkowi, wstępnym, zstępnym lub rodzeństwu określonej kwoty pieniężnej. Kwota wypłaty nie jest nieograniczona – bez względu na liczbę wydanych dyspozycji nie może ona być łącznie wyższa niż dwudziestokrotne przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, ogłaszane przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za ostatni miesiąc przed śmiercią posiadacza rachunku. Obecnie w trzecim kwartale 2016 r. kwota ta wynosi 4251,21 zł, a zatem kwota wszystkich wypłat przy dyspozycji/dyspozycjach na wypadek śmierci nie może być większa niż 90.424,20 zł.
Co istotne kwota wypłacona zgodnie z dyspozycją na wypadek śmierci nie wchodzi do spadku po posiadaczu rachunku, więc może być wypłacona zaraz po śmierci bez przeprowadzenia postępowania spadkowego. Równocześnie po nowelizacji ustawy Prawo Bankowe, która weszła w życie w dniu 1 lipca 2016 r. banki są obowiązane poinformować każdego posiadacza rachunku o możliwości wydania takiej dyspozycji na wypadek śmierci, a dodatkowo po powzięciu informacji o śmierci swojego klienta, powiadomić wszystkie osoby wskazane przez posiadacza rachunku o możliwości wypłaty określonej kwoty.
Adwokat dr Joanna Dominowska
Kancelaria prawa cywilnego w Warszawie.
Specjaliści od rozwodów.