Wniosek o wydanie paszportu dla małoletniego dziecka musi zostać co do zasady podpisany przez oboje rodziców. Wyjątkiem są sytuacje, w których to: – drugi rodzic…
Kategoria: porady
Piecza naprzemienna a miejsce zamieszkania dziecka
Zgodnie z art. 26 Kodeksu cywilnego miejscem zamieszkania dziecka pozostającego pod władzą rodzicielską jest miejsce zamieszkania rodziców albo tego z rodziców, któremu wyłącznie przysługuje władza…
Zmiana nazwiska na podstawie orzeczenia sądu zagranicznego – jak wygląda jego uznanie w Polsce?
Zdarza nam się, że klienci mieszkający za granicą podejmują tam procedurę zmiany swojego nazwiska na przykład po rozwodzie lub nazwiska dziecka w wyniku ograniczenia lub…
ZMIANY W PRAWIE SPADKOWYM
Wraz z nowym rokiem czekają nas zmiany w prawie spadkowym. Rząd przyjął projekt zmian w Kodeksie cywilnym, które najprawdopodobniej wejdą w życie w 2023 roku.…
ZAPIS WINDYKACYJNY A NIERUCHOMOŚĆ POŁOŻONA ZA GRANICĄ
W dzisiejszych czasach coraz częściej spotykam się z pytaniami klientów czy mogą przekazać nieruchomość położoną za granicą w ramach zapisu windykacyjnego w testamencie notarialnym. Odpowiedź…
Obniżenie alimentów - czy trzeba zwracać nadwyżkę?
Określenie wysokości alimentów w postanowieniu zabezpieczającym lub wyroku I instancji zobowiązuje do świadczenia, nawet bez prawomocności orzeczeń. Przy zasądzeniu alimentów Sąd nadaje bowiem rygor natychmiastowej…
Nabywanie nieruchomości przez cudzoziemców - kiedy potrzebne jest uzyskanie zezwolenia
Zasady nabywania nieruchomości położonych na terytorium Polski przez cudzoziemców zostały uregulowane w ustawie z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców (Dz.U.…