Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami wspólność ustawowa.To znaczy, że wszystko, co małżonkowie zarobią (bez względu na podstawę tego zarobku) w czasie trwania małżeństwa,…
Rok: 2016
Zrzeczenie a odrzucenie spadku
Często zwracają się do mnie klienci z pytaniem, co zrobić, żeby zrzec się spadku, mając tak naprawdę na myśli po prostu jego odrzucenie. Wyjaśnijmy zatem:…
Dyspozycja środkami na rachunku bankowym na wypadek śmierci
Kodeks cywilny stanowi, że rozrządzić majątkiem na wypadek śmierci można tylko przez testament. Ustawa Prawo bankowe umożliwia jednak rozdysponowanie środkami na rachunku bankowym również w…
Pełnomocnictwo z zagranicy dla adwokata w Polsce
Współpracę z adwokatem najlepiej rozpocząć od spotkania w kancelarii, gdzie mogą Państwo poznać prawnika osobiście, przedstawić swoją sprawę, omówić warunki współpracy i podpisać pełnomocnictwo. Bywa…
Co muszę udowodnić, żeby żądać ograniczenia władzy rodzicielskiej drugiego rodzica?
W sprawach rodzinnych sądy powinny kierować się przede wszystkim dobrem dziecka. Ograniczenie władzy rodzicielskiej jest konieczne, jeśli rodzice żyjący w rozłączeniu nie umieją współdziałać razem…
Uwaga z alimentami na osobę dorosłą!
Uwaga dlatego, że podlegają one podatkowi dochodowemu od osób fizycznych. Ustawy z dnia z dnia 26 lipca 1991 r. (Dz.U. Nr 80, poz. 350) o…
Próba mediacji lub pozasądowego rozwiązania sporu
W dniu 1 stycznia 2016 r. weszła w życie nowelizacja art. 187 kpc, zgodnie z którą pozew musi zawierać informację, czy strony podjęły próbę mediacji…